X
تبلیغات
زولا

خرید و دانلود فایلهای علمی

انواع تحقیق پروژه پاورپوینت مقاله و سایر فایلهای مجاز

بی سوادی و تاثیر آن بر جامعه

بی سوادی و تاثیر آن بر جامعه

فهرست مطالب

مقدمه

روش جمع آوری داده و محدودیت های پیش رو

ادبیات تحقیق

تجزیه و تحلیل اطلاعات

نتیجه گیری

مقدّمه

کسب علم ودانش از گذشته های دور مورد توجه ایرانیان بوده است. با این حال نظام آموزشی طی سالیان متمادی از شیوه سنتی مکتب خانه تا نظام های نوین کنونی، تغییرات بسیاری داشته است. دوره جدید آموزش کلاسیک در ایران به تأسیس دارالفنون در تهران برمی گردد که به ابتکار و همت امیرکبیر در زمان ناصرالدین شاه قاجار تاسیس گردید و دروس وعلوم مختلف نظامی، طبیعی، مهندسی، پزشکی و علوم انسانی در آن تدریس می شد.

با تأسیس دانشگاه تهران و الحاق مدارس عالی مانند دارالمعلمین عالی (دانشسرای عالی)، مدرسه حقوق وعلوم سیاسی (دانشکده حقوق)، مدرسه عالی طب (دانشکده پزشکی) در آن، دانشگاه تهران مسیر رشد و توسعه خود را با راه اندازی رشته های مختلف و جذب دانشجو از سراسر کشور ادامه داد تا جایی که در حال حاضر با جذب هزاران دانشجو و ارایه ده ها هزار نفر فارغ التحصیل به جامعه، به عنوان نماد آموزش عالی کشور شناخته می شود. علاوه بر دانشگاه تهران، در حال حاضر بیش از 300 مرکز دانشگاهی و مؤسسه آموزش عالی در شهر تهران فعالیت دارند که به این مجموعه باید مراکز پژوهشی را نیز اضافه نمود. بنابراین تهران به عنوان بزرگ ترین قطب علمی و پژوهشی کشور ایفای نقش می کند.

در حوزه آموزش وپرورش نیز در حال حاضر 5175 مدرسه مشتمل بر 3041 باب واحد دولتی و 2129 باب واحد غیردولتی و غیرانتفاعی در تهران فعال می باشند. تعداد کلاس های مورد استفاده در این واحدهای آموزشی شامل 31968 کلاس درس در مدارس دولتی و 31966 کلاس در مدارس غیردولتی و غیرانتفاعی است. تعداد دانش آموزان تهرانی در مقاطع مختلف حدود 1106352 نفر (933967 نفر در مدارس دولتی و 172385 نفر در مدارس غیردولتی) می باشند که بیشترین تعداد آن ها دانش آموزان مقطع ابتدایی را تشکیل می دهند.

در مجموع با توجه به رشد فزاینده تعداد جمعیت دانشجویی و دانش آموزی در مقاطع مختلف تحصیلی در کلانشهر تهران، سهم مهمی از خدمات شهری به ویژه در بخش حمل ونقل درون شهری، متوجه این قشر از جامعه است.

دانش یک ارزش است و هرکس که از آن بهره یى داشته باشد، بدون تردید با ارزش است، و بدین وسیله مى تواند قداست ویژه یى را از آن خود نماید.

علم ودانش همسان چراغى است که پیرامون شخص روشنایى مى بخشد و شخص دارنده آن، توسط این چراغ چاه را از راه، خوب را از خراب تفکیک و تمییز مى کند و درک مى کند که با پیمودن کدام راه مى تواند که خویشتن را به مقصد رساند و گلدسته ى سعادت، آرامش، آسایش و رفاه را به دست آورد و با همین چراغ مى تواند که نردبان ترقى و تکامل را بپیماید و به کوهپایه آرمان و آرزوى خود قدم گذارد.

شما خود امروز تبعات سازنده واثرات نیکوى دانش و کار برد آن را در جهان مشاهده مى کنید و براى تان پدیدار شده که کشورى که بر اسب دانش سوار است، تا هنوز چه قدر راه هاى سنگلاخى را پیموده اند و دارند آخرین آرمان خود را به عینیت در مى آورند.

در جامعه کنونی بیسوادی مانع بزرگی در جهت رشد و توسعه فرهنگی است .یونسکو می گوید:"بیسواد کسی است که نتواند یک متن ساده را بخواند و بنویسد.با اینکه بیسوادی را نمی توان به معنای فقدان دانش و حکمت در شخص فرض کرد،ولی می توان گفت بیسواد فردی است که به دانش های جدید دسترسی ندارد و نمی تواند در جامعه تاثیر گذارومشارکت فعالی داشته باشد.

بیسوادی موجب محدود بودن اشتغال میشود و بیشتر بزرگسالان بیسواد از نظر اقتصادی وضعیت خوبی ندارد. توان کسب در آمد و توانایی آنها به مشارکت خلاق در فعالیتهای اجتماعی محدود است.عدم اشتغال یا اشتغال محدود بیسوادان نیز ممکن است در ارتباط با سرمایه گذاری عمومی موجب هدر رفتن منابع مالی جامعه شود.

بی سوادی، ریشه و اساس بسیاری از مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و بی نظمی ها و آسیب های مادی و روحی و روانی در اکثر کشورهای جهان سوم است. بررسی ها بیانگر این واقعیت تلخ هستند که بی سوادی و کم سوادی گرچه مسئله ی حاد کشورهای جهان سوم است، ولی مشکل جدید کشورهای پیشرفته ی صنعتی نیز هست و در تمام جوامع شاهد این موضوع هستیم که باید بین سطح سواد و تحصیلات و پیگیری آن ها در وضع تحصیلی دانش آموزان رابطه ی مستقیم وجود دارد و پاسخ این سوال واضح است که چگونه والدین بی سواد می توانند به خوبی مشوق و راهنمایی برای فرزندانشان در راه کسب علم و دانش باشند ؟

انواع بیسوادی :

1- بیسوادی محض

2- بیسوادی عملی

3. بیسوادی اطلاعاتی

هدف تحقیق

دراین تحقیق هدف این است که مشخص شود، آیا بی سوادی مردم در جامعه از عوامل موثردرجامعه به حساب می آید یا خیر.

روش جمع آوری داده ها و محدودیت های پیش رو :

در انجام این پروژه سعی بر آن شد که با استفاده از منابع موجود در اینترنت در مورد بی سوادی و تاثیرات مخرب آن بر جامعه و همچنین تهیه پرسشنامه و پخش آن در میان عده ای از مردم اطلاعات دقیقی در این زمینه داده شود و راهکارهای مبارزه با بی سوادی ارائه گردد .

همانطور که اشاره گردید برای این کار پرسشنامه ای تهیه گردید که در ادامه آن را ملاحظه می فرمایید :خرید فایللینک منبع :بی سوادی و تاثیر آن بر جامعه

اثر بیسوادی بر جامعه - سواد آموزی - blogfa.com www.adiba.blogfa.com/post-14.aspx‎Cached Similarاثر بیسوادی بر جامعه. بی سوادی یکی از مشکلات عمده ی اجتماعی است. توام بودن بی سوادی با فقر ، بیکاری ، مشکل بهداشتی و..... اجتناب ناپذیر است. بی سوادی موجب ... اثر بیسوادی بر جامعه - سواد آموزی - blogfa.com adiba.blogfa.com/post-2.aspx‎Cached Similarزیان مستقیم بر اقتصاد و پرداخت مالیات سالانه وتوأم بودن بیسوادی با فقر ، بیکاری ، مشکل بهداشتی و… بر کسی پوشیده نیست. اما اثر مشخص بیسوادی بر جامعه ... تحقیق بی سوادی و تاثیر آن بر جامعه - همجور مطالب ahmadrezas.blogsky.com/.../تحقیق-بی-سوادی-و-تاثیر-آن-بر-جامعه‎Cached17 نوامبر 2016 ... بی سوادی و تاثیر آن بر جامعه. برچسب‌ها: تحقیق، بی سوادی، تاثیر، تاثیر آن بر جامعه، بی سوادی و تاثیر آن بر جامعه. (0 لایک). پنج‌شنبه 27 آبان ... بی سوادی، بحران خاموش جامعه/ هنوز اندر خم یک کوچه ایم www.yjc.ir/.../بی-سوادی-بحران-خاموش-جامعه-هنوز-اندر-خم-یک-کوچه-ایم‎Cached8 ژانویه 2016 ... بی سوادی برای فرد و جامعه می تواند خطرات جبران نا پذیری را پدید بیاورد که ... چرا که براساس بسیاری از مطالعات سواد سلامت تاثیری مستقیم دارد. تاثیر بی سواد برپیکر جامعه | وبلاگ 24 - مرجع وبلاگ فارسی weblog24.site/weblog/payame1s/735088‎Cachedتاثیر بی سواد برپیکر جامعه. پست با عنوان تاثیر بی سواد برپیکر جامعه در این صفحه نمایش داده شده است. همچنین شما میتوانید با کلیک بر روی عنوان وبلاگ مرجع ... بی سوادی: بحران بی صدا | فرهنگ شناسی www.farhangshenasi.ir/persian/node/1010‎Similarبحران بی سوادی و کم سوادی در جامعه امروز ایران «نشانه های اجتماعی» یا «سندروم های ... که بتواند در اجتماع و گروه خود بیاندیشد، ارتباط برقرار کند و تاثیر بگذارد. سواد ... تاثیر سواد در توسعه جوامع - جام جم آنلاین jamejamonline.ir/online/.../تاثیر-سواد-در-توسعه-جوامع‎Cached23 ژوئن 2013 ... شهروندان یک جامعه باسواد انتخاب‌های اصلح بیشتری خواهند داشت و چه در ... با وجود مقدمه‌های ذکر شده می‌توانم بگویم برای ریشه‌کن‌کردن بی‌سوادی در ایران ... تاثیرات بی سوادی در کسب و کار - آفتاب www.aftabir.com/lifestyle/.../تاثیرات-بی-سوادی-در-کسب-و-کار‎Cached Similar20 جولای 2013 ... سواد روی خانواده ها و جوامع تاثیرگذار است همچنین روی کسب و کار و ... هزینه های بی سوادی در زمینه کسب و کار و جامعه در کشور ایالات متحده با عث شده تا ... وبلاگ سواد آموزی - بی سوادی و فقر در جامعه savad-amozi.mihanblog.com/post/20‎Cachedنقطه آغاز همه این پدیده ها بیسوادی و جهل است که از بزرگترین معضلات هر جامعه محسوب ... فقر و جهل آنها نیز معلول عواملی است که در اثر سیاست گذاریها، مدیریت ها و برنامه ... دانش - راحلهایی برای حل بی سوادی در جامعه alisalehi50.blogfa.com/post-9.aspx‎Cached Similarدانش - راحلهایی برای حل بی سوادی در جامعه - درخصوص مسائل سوادآموزی و غیره. ... روشهای اختصاصی تحت تأثیـر محتوی، هـدف، یادگیرنده، یاد دهنده، و محیط یادگیری ...
برچسب‌ها: سوادی، تاثیر، جامعه
تاریخ ارسال: یکشنبه 21 آذر 1395 ساعت 17:25 | چاپ مطلب